Recruiting: 7-on-7 Tournament Results

The state's 7-on-7 Tourney was hotter than a 4th of July firecracker. The kids participating made it through the event with not a single case of heat exhaustion, so it was a huge success in that regard. It was also a success for anyone in attendance in terms of eyeballing some of the state's top football prospects.

Behind the passing of junior-to-be QB Shea Smith (tournament MVP), Odessa Permian was crowned 2003 champions by dispatching Burnet 41-27.

Burnet, looking to become the first 3A team to win the state's 7-on-7 tourney since Celina pulled the trick in '00, came up just short. Still, wrapping up a very respectable second place -- primarily due to the monster tandem of QB Stephen McGee and WR Jordan Shipley -- the Bulldogs can take solace in the fact that they competed against the best and certainly did not play like an underdog.

Southlake Carroll, like Permian, also boasted a talented junior-to-be signal caller as QB Chase Daniel guided his team through the "Consolation Playoff Bracket" to defeat Katy 54-40 and grab third place honors.

Katy, with its quick and nimble but smallish skill position talent, was a feisty bunch as they left College Station with a not too shabby fourth place finish.

Here's Saturday's breakdown of the "Championship Playoff Bracket" and the "Consolation Playoff Bracket" with scores and each team's top prospects included in parentheses.

7-on-7 "Championship Playoff Bracket" :

(Winning team in bold; top sophomore-, junior- and senior-to-be prospects in attendance included in parentheses; individual player evals will be posted throughout the week here on InsideTexas.com)

FIRST ROUND "A" GAMES:

Burnet 48, Mayde Creek 21 (Burnet QB and A&M Verbal Stephen McGee, WR and Texas Verbal Jordan Shipley)

Port Arthur Memorial 25, Tyler Lee 19 (Memorial LB Rodney Rideau, JR. DB Danny Gorrer; Tyler Lee DB Martel Vanzant, RB and A&M Verbal Keondra Smith, CB and A&M Verbal Quintin Gardner, TE Brandon Pettigrew, WR Oduva Stevens, JR. RB Tyrone Ross)

Vidor 35, Round Rock 34 (Vidor RB/FS Sean O'Bannion; Round Rock TE and Texas Verbal Peter Ullman, TE Phillip Hayes)

Hebron 39, Merkel 33 (Hebron RB/LB Tim Ball)

Taylor 33, LaMarque 26 (Taylor QB/DB Marcus Bunton; LaMarque LB and Texas Verbal Rashad Bobino, QB Larry Kerlegan, WRs Keith Dickerson and Jamal Dickerson)

A&M Consolidated 30, Wylie 28 (A&M Consolidated RB/LB Milton McLeod; Wylie DB Chase Pulliam)

Keller 34, McAllen 20 (Keller RB/DB Hugh Charles, WR Austin Doran)

Celina 42, John Tyler 27 (John Tyler RB/S Julian Norman)

SECOND ROUND "A" GAMES:

Burnet 21, Memorial 20; Hebron 34, Vidor 21

A&M Consolidated 26, Taylor 24; Keller 38, Celina 27

THIRD ROUND "A" GAMES:

Burnet 42, Hebron 28; Keller 42, A&M Consolidated 28

FOURTH ROUND "A" GAME:

Burnet 39, Keller 30

 

FIRST ROUND "B" GAMES:

South Garland 26, S.A. Alamo Heights 14 (Alamo Heights QB Chase Celment)

Bay City 35, Corsicana 33 (Bay City QB and Tulane Verbal Scott Eliiot; Corsicana RB/WR Clarence Robinson, FS/OLB Jonte Manning, JR. RB/WR Jon Bauer, JR. SS Ray Simms)

Houston Lamar 28, Grapevine 19 (Houston Lamar RB/WR/ROV and Texas Verbal Andrew Kelson, JR. WR/DB Quincy Driver, JR. WR Brandon LaFell; Grapevine JR. RB Henry Melton)

Permian 41, Heritage 35 (Permian TE John Ward, WR Decobian Williams, WR Drew Peterson, JR. WR/DB Adam Podzemny, JR. QB Shea Smith; Heritage DE/TE Alan Davis, RB Tyler Henley)

Brady 34, Azle 20

Midway 33, Arlington Sam Houston 21 (Midway SOPH. QB Wesley Sauls; Sam Houston FS/RS Curtis Williams)

Arlington Lamar 25, Friendswood 14 (Lamar FS/WR Billy Skinner)

The Woodlands 35, Clear Lake 0 (The Woodlands RB Samson Taylor, WR/RS Danny Amendola, QB Jordan Dodson, JR. RB Cameron Montgomery, JR. TE Kyle Anderson, SOPH. RB/LB D.J. Small)

SECOND ROUND "B" GAMES:

Bay City 50, South Garland 27; Permian 40, Houston Lamar 27

Midway 41, Brady 34; Arlington Lamar 40, The Woodlands 27

THIRD ROUND "B" GAMES:

Permian 35, Bay City 34; Arlington Lamar 40, Midway 18

FOURTH ROUND "B" GAME:

Permian 40, Arlington Lamar 19

 

CHAMPIONSHIP GAME:

"A" WINNER Permian 41, "B" WINNER Burnet 27

 

7-on-7 "Consolation Playoff Bracket" and Scores:

FIRST ROUND "A" GAMES:

Hightower 25, Madisonville 20 (Madisonville JR. RB Benny Mosely)

Richland 28, Marlin 14 (Marlin ATH D'Nerian Wrighter, WR/DB Matterial "Red" Richardson)

Katy 31, Hico 18 (Katy CB Ryan Mouton)

Kempner 20, Cy-Fair 18 (Kempner LB Cody Lubojasky)

Georgetown 28, Richardson 21 (Georgetown RB/DB Ross Irving, QB Houston Erbstoesser)

Houston Madison 38, Frenship 30

Rusk 14, Atlanta 8 (Rusk JR. RB Cody Glenn)

Klein 27, Lufkin 25 (Klein LB Jim Reed; Lufkin TE Kevin Bryan, WR Ray Givens, JR. RB/FB/LB Javorski Lane)

SECOND ROUND "A" GAMES:

Richland 39, Hightower 13; Katy 28, Kempner 21

Georgetown 40, Houston Madison 30; Atlanta 25, Klein 19

THIRD ROUND "A" GAMES:

Katy 32, Richland 19; Georgetown 40, Atlanta 32

FOURTH ROUND "A" GAME:

Katy 33, Georgetown 14

 

FIRST ROUND "B" GAMES:

Southlake Carroll 38, Sulphur Springs 12 (Carroll LB Ben Hixson, JR. QB Chase Daniel; Sulphur Springs CB Jonathan Lindley)

Forney 34, Baytown Lee 26 (Forney QB Caleb Hanie; Lee TE Michael Reed, CB Charles Godfrey, WR/DB Anthony Carr, FS/OLB Will Lewis, QB/ATH Brian Johnson)

Ballinger 26, Mineral Wells 18

Austin Bowie 24, Waller 20 (Waller QB/SS Jason Phillips, WR Tyrone Jackson)

Cy-Falls 35, Katy Taylor 27 (Cy-Falls WR Terrence Nunn)

Conroe Oak Ridge 28, Eastland 13 (Oak Ridge MLB/FB Marcus Smith)

Brownwood 34, Crosby 23 (Brownwood QB and Miami Verbal Kirby Freeman, WR Adam Gafken, WR Keith Howey)

Sharyland 33, Allen 14 (Allen FS/WR Nate Cook)

SECOND ROUND "B" GAMES:

Southlake Carroll 36, Forney 33; Ballinger 27, Austin Bowie 21

Cy-Falls 28, Conroe Oak Ridge 27; Brownwood 35, Sharyland 14

THIRD ROUND "B" GAMES:

Southlake Carroll 40, Ballinger 21; Brownwood 33, Cy-Falls 32

FOURTH ROUND "B" GAME:

Southlake Carroll 26, Brownwood 19

 

CONSOLATION GAME:

"A" WINNER Southlake Carroll 54, "B" WINNER Katy 40

 

FINAL STANDINGS:

1st -- Odessa Permian

2nd -- Burnet

3rd -- Southlake Carroll

4th -- Katy

ALL-TOURNAMENT MVP:

Odessa Permian QB Shea Smith

ALL-TOURNAMENT TEAM:

A&M Consolidated RB/LB Milton McLeod

Arlington Lamar TE Adam Hill

Bay City QB Scott Elliot

Brownwood QB Kirby Freeman

Burnet QB Stephen McGee

Burnet WR/DB Jordan Shipley

Hebron RB/FB/LB Tim Ball

Houston Lamar ATH Andrew Kelson

Katy CB Ryan Mouton

Keller WR Austin Doran

Odessa Permian QB Shea Smith

Odessa Permian WR Drew Peterson

Odessa Permian WR Decobian Williams

Port Arthur Memorial WR/DB Rodney Rideau

Southlake Carroll WR Gary Richardson

HornsDigest.com Recommended Stories